Zasady pielęgnowania ogrodu w ekologicznym stylu

Zasady pielęgnowania ogrodu w ekologicznym stylu

brak ocen

Planując ekologiczny ogród trzeba wziąć pod uwagę naturalne ukształtowanie terenu oraz istniejący ekosystem. Taki ogródek uprawiamy bez użycia chemii, w zgodzie z naturą. Nasze działania na pewno pozytywnie wpłyną na środowisko oraz poprawę klimatu. Posiadając już ogród, możemy go udoskonalać i modernizować tak, aby zaoszczędzić wodę deszczową, troszczyć się o glebę oraz jakość powietrza. W obliczu coraz częściej występujących zagrożeń klimatycznych (nawracające susze, powodzie itd.) nasze rozwiązania we własnym gospodarstwie mogą okazać się inspiracją również dla innych.  Pamiętajmy o tym, że każda decyzja w tym zakresie, nawet ta pozornie nieistotna, oddziałuje na otaczającą nas przyrodę, mikroklimat i komfort przebywania na świeżym powietrzu.  Istnieje wiele możliwości, dzięki którym zaoszczędzimy np. wodę.

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody w ogródku 

Przy planowaniu dróg, deptaków i wszelakich utwardzeń na naszej działce ważnym jest, żeby zadbać o właściwy współczynnik powierzchni biologicznie czynnej, tak aby woda deszczowa mogła swobodnie wsiąkać w podłoże, zasilając zapasy wód gruntowych, a także bez trudu wyparowywać. Zbyt obszerna powierzchnia utwardzona surowcami nieprzepuszczającymi sprawi, że stracimy wodę deszczową nieodwracalnie. Twórzmy powierzchnie żwirowe, z kostki kamiennej, kamienia, drobnego tłucznia. Dodatkową opcją może okazać się betonowa płyta ażurowa, w której  szczeliny przedostaje się woda,  wchłaniając się w głąb podłoża.

Świetnym rozwiązaniem będzie dodatkowo zbieranie wody do zbiorników retencyjnych (specjalne do umieszczenia pod ziemią, nie zabierają miejsca w ogrodzie – na ich budowę możemy również otrzymać dopłaty), wszelkich beczek oraz pojemników, aby służyła nam do nawadniania trawnika, roślin dekoracyjnych i upraw warzywno-owocowych. Dobrym sposobem na rozprowadzanie wody opadowej są również studnie chłonne, które rozsączają wodę do warstwy gruntu przepuszczalnego.

Lokalizujmy w naszych ogrodach zbiorniki wodne, oczka, strumienie – zadbamy wtedy o mikroklimat wokół naszego domu, jednocześnie zbierając wodę deszczową, która w ten sposób powróci z powrotem do atmosfery. Jednocześnie stworzymy idealne środowisko dla ptaków. Stosując linie kroplujące do skrapiania roślin, zaoszczędzimy wodę, ponieważ są one tak wykonane, że wydzielają tylko taką ilość wody, jakiej rośliny potrzebują.

Sprawdzone sposoby na korzystanie z nawozów ekologicznych 

Duża część gotowych nawozów i generalnie środków ochrony roślin wywoła w przyszłości nieodwracalne straty w naszym ogródku – ziemia po jakimś czasie będzie wyjałowiona, a szkodliwe toksyny z nawozów przedostaną się do wód gruntowych oraz rzek. By stosunkowo ograniczyć wchłanianie chemii, możemy używać naturalne, ekologiczne nawozy. W tym celu powinno się wybudować na działce własny kompostownik, w którym bez większego zaangażowania stworzymy w pełni wartościowe pożywienie dla naszych hodowli. Jeżeli jesteśmy w stanie wygospodarować niedużą powierzchnię na uprawy warzyw czy owoców – uprawiajmy własne zbiory. Karmmy je biologicznym nawozem. Zawsze to kilka sztuk warzyw z własnej hodowli,  bez wszechobecnej chemii i ulepszaczy.

Sprawdzone sposoby na sadzenie odpowiednich gatunków roślin w ogrodzie

Na pewno bez trudu uda się wygospodarować miejsce dla paru roślin miododajnych i nektarodajnych – lawendy, wrzosu, maliny, kocimiętki, śnieguliczki białej, winobluszczu lub irgi błyszczącej. Zwabione do nich pszczoły i trzmiele wyprodukują spore ilości miodu. Jeśli pozwalają nam na to warunki, zdecydujmy się na łąkę kwietną, która jest siedliskiem gatunków pyłko -, nektaro - i miododajnych.

Zasady pracy nad poprawą jakości powietrza 

Starajmy się dbać o jakość powietrza. Nie jest dziś już tajemnicą, że za oddychanie zanieczyszczonym powietrzem płaci się zdrowiem. Zastanówmy się, czy faktycznie potrzebujemy w stałym użytku kosiarek, zwłaszcza tych spalinowych, niosących potężne ilości zanieczyszczeń do powietrza. Jeśli faktycznie nie wystarczą nam narzędzia ręczne, wybierajmy odpowiedzialnie – może da się zakupić kosiarkę spalinową, emitującą mniej trujących substancji? Na rynku są również dostępne kosiarki wykorzystujące energię słoneczną do napędu. Unikaj ognia, nie spalaj śmieci, bo  zatruwamy powietrze, które   sami wdychamy. Myślmy przyszłościowo, szanujmy siebie nawzajem i nasze środowisko. Przyszłe pokolenia będą nam wdzięczne

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Jak wybrać idealne rozwiązanie do mieszkania?
Komentarzy:0
brak ocen
Jakie jest zastosowanie otulin ochronnych?
Komentarzy:0
brak ocen
Jak pielęgnować meble pikowane?
Komentarzy:0
brak ocen
Czym zajmuje się groomer?
Komentarzy:0
brak ocen