W jaki sposób zadbać o narzędzia ogrodowe?

W jaki sposób zadbać o narzędzia ogrodowe?

brak ocen

Narzędzia ogrodowe powinny być wykonane z trwałych oraz wysokiej klasy materiałów, dzięki temu będą służyć przez długie lata. Ale nawet perfekcyjny materiał może się szybko zużyć, kiedy się o niego nie będzie odpowiednio dbać. Takie narzędzie nie będzie już w należyty sposób spełniać swojej funkcji. Stąd po wskazanym czasie wykorzystywania sprzętu ogrodowego trzeba go oczyścić z zanieczyszczeń. Specjalną uwagę trzeba mu przeznaczyć również po zakończonym sezonie.

Jak je potraktować, ażeby służyły jak najdłużej?

Jak nadmieniliśmy wyżej – podstawą jest wyczyszczenie narzędzi po zakończonej pracy. Ubrudzone sprzęty ogrodowe mogą być zarzewiem chorób dla roślin! Niedobrze wyczyszczone narzędzia do cięcia, w banalny sposób mogą przekazywać różnorodne grzyby oraz bakterie na rośliny, w wyniku czego mogą zacząć chorować. Czyszczenie zwiększa także komfort w czasie użytkowania. Kiedy nic nie wpływa na siłę nacisku nożyc oraz między końcówki nie wpada żadna ziemia, to o dużo łatwiej jest je utrzymać oraz odpowiednio używać. Ręczne narzędzia ogrodowe to także łopaty, nożyce, grabie, sekatory. Gdy kończy się sezon, to właśnie je powinno się poddać dezynfekcji. Wolno do tego celu zastosować po prostu wrzątek. Oczywistą i istotną sprawą jest, żeby zdezynfekowane narzędzia następnie wysuszyć. Często używa się do tego zwykłego spirytusu. Dzięki temu można pozbyć się rozmaitych patogenów, bakterii, pasożytów i grzybów. Motyki i szpadle powinno się naostrzyć specjalnym pilnikiem. Podobnie należy postąpić jeżeli chodzi o ostrzone elementy narzędzi tnących. Na zimę elementy wykonane z metalu wskazane jest zabezpieczyć olejem, jaki przeciwdziała pojawieniu się niepożądanej rdzy. Jeżeli trzonki w narzędziach uległy uszkodzeniu koniecznie należy je naprawić.

Co kiedy narzędzia są z silnikiem elektryczne?

Narzędzia ogrodowe posiadające motor, czyli krótko mówiąc – kosiarki, winno się poddawać konserwacji zgodnie z zaleceniami producenta. Warto jednakże zużyć paliwo do końca oraz tym samym zabezpieczyć urządzenie przed ewentualnością przypadkowego uruchomienia. Z kolei wszelkie elektryczne urządzenia powinny być dobrze chronione przed wilgocią. Powinno się więc zwrócić uwagę na miejsce przechowywania. Ciemna i wilgotna piwnica kategorycznie się do tego nie nadaje. Doskonale sprawdzi się za to w tym celu szopa wybudowana w ogrodzie lub garaż. Te miejsca są w wielu przypadkach użytkowane i dzięki temu wietrzone.

W jakich miejscach przechowywać narzędzia ogrodowe? 

Należałoby mieć specjalnie przygotowany kącik na narzędzia ogrodowe. Skrzynia albo inne miejsce, jakie pozwoli im na luźne przemieszczanie się, może niestety skutkować przypadkowym uszkodzeniem. Gdy wyeksponujemy nasze narzędzia, to nie tylko będą bezpieczniejsze, ale także kącik będzie przedstawiać się atrakcyjnie. Gdy każde z nich będzie posiadać określone miejsce, to w sezonie o wiele łatwiej będzie je stosować. Pamiętaj, że narzędzia winny być jakościowe. W wielu przypadkach użytkuje się je używając siły, więc najtańsze mimo odpowiedniej konserwacji, mogą się krzywić i nie spełniać swojej roli. Warto więc inwestować w odpowiedniej jakości sprzęt, a w przyszłości o niego odpowiednio dbać.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze
Wojciech Szulc

Wpadam na kolejny tego typu artykuł. Chyba i ja muszę zadbać o swoje narzędzia.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły
Do czego służy siatka Rabitza?
Komentarzy:0
brak ocen
Rodzaje oświetlenia mebli kuchennych
Komentarzy:0
brak ocen