Road trip po parkach narodowych w USA – o czym pamiętać podczas przygotowań?

Road trip po parkach narodowych w USA – o czym pamiętać podczas przygotowań?

brak ocen

Podróż po parkach narodowych to niesamowity plan na niezapomnianą wyprawę. Trzeba ją jednak odpowiednio zorganizować. Nocleg, przejazd, potrzebny ekwipunek oraz wiele innych kwestii musi zostać rozwiązanych na długo przed wyjazdem. Co musisz wiedzieć, aby Twoja wyprawa przebiegała jak najlepiej?

Organizacja przejazdu – jaki samochód wybrać?

Wypożyczenie samochodu to podstawowa sprawa jeżeli chodzi o podróżowanie po parkach narodowych – przecież musisz czymś podróżować. :) W USA nie ma konkurencyjnej alternatywy dla własnego samochodu, transport publiczny jest niezwykle kiepsko rozwinięty. Dlatego załatwienie spraw związanych z wynajęciem samochodu to pierwszorzędna sprawa.

Po pierwsze wypada zadać sobie parę pytań na początek, to znaczy: którędy będzie przebiegać trasa, a w związku z czym, w którym miejscu wypożyczyć auto, oraz w którym je zwrócić. Powinno się zwrócić uwagę, że zwrócenie wypożyczonego auta w innym miejscu często wiąże się z wyższymi kosztami. Prócz tego ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że kierować autem może jedynie ta osoba, na jaką zostanie ono wynajęte, aby dzielić się jazdą, trzeba pamiętać o wykupieniu pozwolenia dla dodatkowego kierowcy. Poza tym podstawową sprawą jest długość tripa, czyli na jak długo należy wynająć samochód.

Wynajęcie samochodu – najważniejsze kwestie

Proces wynajęcia auta w USA może wydawać się skomplikowany, ale tylko wówczas kiedy nie będziesz stosownie przygotowany. Żeby uniknąć przepłacania za wynajem i dodatkowych opłat bądź kar wynikających z niewiedzy, powinno się wcześniej odpowiedzieć sobie na wspomniane wcześniej pytania i wybrać odpowiednie auto na swoją wymarzoną podróż.

Jakie parki narodowe w USA warto zobaczyć?

Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych to zdecydowanie prześliczne i warte obejrzenia miejsca na zachodzie! Wyruszając z San Francisco, można odwiedzić Yosemite, Sequoia, Death Valley, po drodze naturalnie Las Vegas, Grand Canyon i zakończyć w Los Angeles. A jeżeli masz więcej czasu, obowiązkowy jest Zion bądź Bryce Canyon w Utah! Opcji jest dużo i łatwo ułożyć znakomitą trasę ze względnie krótkimi odcinkami między parkami.

Wstęp do parków jest z reguły odpłatny, można opłacać wstęp osobno do każdego parku, bądź wykupić karnet America the Beautiful. Jeśli twój roadtrip jest dosyć ograniczony czasowo, należałoby zrobić research przed wjazdem do każdego z parków, aby wiedzieć, na jakie szlaki powinno się udać i nie tracić zbyt dużo czasu.

Zwiedzanie parków narodowych – o czym trzeba wiedzieć?

Na wjeździe otrzymuje się wszelkie informacje dotyczące parku, zwierząt oraz zasad bezpieczeństwa. Najlepiej wyruszać na szlaki wraz ze wschodem słońca i kończyć hike tuż przed zachodem. Trzeba pamiętać o niepozostawianiu jedzenia w autach na parkingu, albowiem niedźwiadki są niezwykle sprytne oraz umieją dostać się nawet do zamkniętego auta. :)

Opcje spania na roadtripie są różne, można zabukować miejsca campingowe na terenie parku, najlepiej robić to z dużym wyprzedzeniem. Kolejną opcją jest nocowanie na bezpłatnych dzikich campingach, a prócz tego zawsze można zarezerwować pokój w motelu, których jest ogrom na trasie i wcale nie jest to dużo kosztowniejsze rozwiązanie.

Jakie przedmioty zabrać ze sobą na camping w USA?

Przede wszystkim nie warto zabierać żadnego ekwipunku ze sobą z Polski. Obustronny transport mat do spania i innych akcesoriów może okazać się bardzo drogi, a co za tym idzie nieopłacalny. Lepszą opcją jest zrobienie zakupów w sklepie w USA tuż przed samą wyprawą. Zaopatrz się także w filtrowaną butelkę na wodę, krem z filtrem oraz apteczkę, gdzie umieścisz najpotrzebniejsze leki i kompres chłodzący.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Czym jest Tiny House?
Komentarzy:0
brak ocen