Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu domu?

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu domu?

brak ocen

Podczas kupna domu musimy się przygotować na uciążliwy i długi czas, zanim zamieszkamy w swoim wymarzonym domu. Często taka duża inwestycja wiąże się również z potrzebą wzięcia kredytu hipotecznego, tak więc wydatki są spore. Z tego powodu warto dokładnie zastanowić się nad wszystkimi aspektami, które będą nas dotyczyły po zakupie nieruchomości. Poniżej prezentujemy kluczowe kwestie, z którymi należy się zapoznać!

Poznaj stan prawny domu, który chcesz nabyć!

Pierwsza i nadzwyczaj istotna rzecz – za każdym razem sprawdzaj status prawny nieruchomości! Dzięki temu nabędziesz pełne przekonanie, że dom sprzedawany jest legalnie i np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. Jeśli cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z profesjonalistami. Możesz też skorzystać z usług polecanego oraz sprawdzonego biura nieruchomości, wówczas transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Poznaj lokalizację, w której znajduje się dom!

W większości wypadków nabywa się jeden dom w ciągu całego życia, dlatego konieczne jest porządne zastanowienie się nad wyborem oraz wybiegnięcie nieco w przyszłość. Z jakiej przyczyny? Jeżeli dom ma nam służyć przez resztę życia, należałoby przemyśleć jego lokalizację, czy zawsze będzie dla nas właściwa, jak również zastanowić się, czy będzie dla nas komfortowy na starość. Jeżeli planujesz powiększyć rodzinę, to również powinieneś mieć na uwadze podczas planowania rozlokowania pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz dodatkowo sprawdzić różne opcje dostępu do większego miasta czy rozlokowanie sklepów oraz punktów usługowych. Pamiętaj, że interesująca cena domu zwykle jest powiązana z pewnymi niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co w oczywisty sposób będzie łączyło się z natężonym hałasem. Zwróć dodatkowo uwagę, w jakiej odległości znajduje się market spożywczy, ponieważ dla niektórych kilkudziesięciominutowa wyprawa po zakupy może być sporym problemem. W dzisiejszych czasach obecność choćby małego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już kluczowa, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – powinieneś się upewnić w tej sprawie.

Zapoznaj się z faktycznym stanem technicznym domu, jeszcze zanim go kupisz!

Dokładnie obejrzyj, w jakim stanie jest posiadłość. Czy dom nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje działają? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Naturalnie z wieloma awariami oraz problemami możesz sobie poradzić, a dom przygotować zgodnie ze swoim gustem, niemniej jednak wszelkie znalezione wady są też podstawą do negocjacji ceny. Możesz na wejściu przewidzieć dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Sąsiedzi są kluczowi podczas podjęcia decyzji!

Dużo osób zapewne nie weźmie tego pod uwagę, ale wskazane jest przejść się po okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów i sprawdź, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie uciążliwe do zaaprobowania. Spory sąsiedzkie są niestety bardzo częste. Jeśli zauważysz, że coś Cię może drażnić już na samym początku, to może warto rozważyć rezygnację z zakupu domu w danej okolicy. Przykładowo, powtarzające wzywanie policji za zakłócanie ciszy nie będzie dla nikogo miłe, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Co więcej, mieszkanie obok osób, których się nie lubi, stanie się istną katorgą po pewnym czasie.

Podczas kupna domu zdecydowanie umowa na piśmie!

W przypadku, gdy wybraliście już konkretny dom i jesteście pewni swojej decyzji, to nic innego nie pozostaje, jak sfinalizować zakup. Możliwe, że umawiacie się z właścicielem, że niektóre sprzęty i meble zostają do Waszego użytku. Jeśli tak, to koniecznie zawrzyjcie dodatkową umowę pisemną na wyposażenie. Niemało jest różnych historii o tym, jak dotychczasowy właściciel obiecywał, a potem się wyrzekał! Lepiej być na to przygotowanym!

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Pięć zalet mieszkań od dewelopera
Komentarzy:0
brak ocen