Kontrola jamy ustnej - z jakiej przyczyny tak ważna?

Kontrola jamy ustnej - z jakiej przyczyny tak ważna?

brak ocen

Silny ból zęba to bardzo przykra dolegliwość, która mocno wpływa na nasze samopoczucie. Aby go uniknąć, warto regularnie chodzić na kontrolę dentystyczną. Jeśli problem zostanie zlokalizowany wcześniej, a następnie wyeliminowany, nie pojawi się żaden ból. Dzięki wizytom u stomatologa możesz oszczędzić sobie nerwów i bólu, a często także czasu i pieniędzy wydanych na leki przeciwbólowe.

Przegląd jamy ustnej – jak często go wykonywać? 

Raz na pół roku zaleca się wykonanie przeglądu jamy ustnej – typowego oraz najbardziej podstawowego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co owocuje w wielu przypadkach ciężkimi kłopotami w leczeniu. W związku z tym tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.

Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na rozpoznanie potencjalnych ubytków, zmian oraz problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy tak jak w obrębie jamy ustnej, jak i w kieszeni. Gdy będziemy się ociągać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej czy dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – poniesiemy także mniejsze koszty.

Rutynowy przegląd stomatologiczny – dlaczego warto go wykonywać?

Co zawiera standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Z początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, dentyście niezbędny jest rzeczowy opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu ewentualnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy użytkować, by uniknąć konkretnego problemu.

Jest to dobry moment, by wspomnieć dentyście o naszych ewentualnie występujących, nawet sporadycznie, bólach oraz dolegliwościach. W następnej kolejności dentysta ocenia nasz stan uzębienia, szkliwa, ogląda stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, analizuje także stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Gdy stomatolog zapozna się już naszymi problemami, może konkretną zmianę w uzębieniu zakwalifikować do leczenia.

Jeśli stan naszej jamy ustnej jest odpowiedni albo występują zaledwie drobne wątpliwości co do odpowiedniej pielęgnacji zębów, stomatolog pomoże nam dopasować odpowiedni typ pasty, szczoteczki do zębów bądź typ nici dentystycznej do odpowiedniej higieny. W poniektórych przypadkach dentysta może uznać, że stosownym jest przekazać nasz problem do innego specjalisty, np. ortodonty bądź chirurga zębowego.

Zdjęcie rtg zęba – w jaki sposób pomoże w leczeniu jamy ustnej? 

W problemowych przypadkach konieczne jest wykonanie szczegółowego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by konkretniej zobaczyć, jak wygląda układ kostny i jak jest położony kłopotliwy ząb, gdyż nie wszystkie zmiany będą wyraziste w zwykłym badaniu na fotelu stomatologicznym. Takie badanie pozwala na potencjalne zlecenie leczenia kanałowego czy też leczenia w kierunku budowania protezy zębowej.

W wypadku skierowania nas do ortodonty konieczne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe jak również stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Takie zdjęcie jest także wymagane przy przygotowaniu zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Co więcej, stomatolog może wykonać rutynowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację bądź wybielanie zębów.

Wizyta u dentysty – jak często u dzieci i kobiet ciężarnych? 

Szczególnie ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, aniżeli do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Takie wizyty powinny się powtarzać co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne oraz możliwość pojawiania się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

W sytuacji kobiet w ciąży wiele zabiegów nie jest dozwolonych aż do drugiego trymestru. Nie oznacza to jednak, że nie warto wybrać się na kontrolę. Z niektórymi rzeczami trzeba będzie zaczekać, jednak wiedza na temat stanu uzębienia jest bardzo przydatna. Zdecyduj się więc wybrać się tam jak najszybciej, szczególnie jeśli nie udało Ci się tego zrobić przed ciążą.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze
Lukrecja Walczak

Ja mam straszne problemy z zębami i często odwiedzam mojego dentystę.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły
Jakie wartości odżywcze ma drób?
Komentarzy:0
brak ocen
Dobre wino włoskie w przystępnej cenie
Komentarzy:0
brak ocen
Dlaczego warto przechowywać wino w skrzynkach?
Komentarzy:0
brak ocen
Czy implanty stomatologiczne są dla każdego?
Komentarzy:0
brak ocen