Czy warto wybrać onyks na blat kuchenny?

Czy warto wybrać onyks na blat kuchenny?

brak ocen

Onyks to kamień szlachetny, który zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie wyposażenia wnętrz. Wyjątkowy wygląd tego naturalnego materiału sprawia, że coraz częściej można go spotkać jako element wykończenia luksusowych domów i apartamentów. Czy warto jednak zdecydować się na onyks na blat kuchenny? Poznaj jego zalety i wady, aby świadomie podjąć taką decyzję.

Czym charakteryzuje się onyks?

Onyks to kamień pochodzenia osadowego, który charakteryzuje się bardzo ciekawym wyglądem. Jego barwa może różnić się od białej, przez żółte, brązowe, zielone, aż po czarne odcienie. Dzięki swoim prześwitującym właściwościom onyks sprawia wrażenie lekkości, co dodaje wnętrzom niezwykłej elegancji. Blat kuchenny z onyksu może zaintrygować swoją unikalną strukturą i kolorytem, a także stworzyć efektowne światłocienie dzięki wbudowanemu oświetleniu.

Onyks jest kamieniem o średniej twardości, jednak dzięki odpowiedniej impregnacji oraz zabezpieczeniu jego powierzchni jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nawierzchnia blatów kuchennych wykonanych z onyksu jest zwykle szlifowana i polerowana, co dodatkowo zwiększa ich wytrzymałość.

Blaty te są odporne na działanie wysokich temperatur, co pozwala na bezpieczne stawianie na nich gorących garnków czy naczyń. Na blat kuchenny często kładzie się onyks. Cena i inne cechy przesądziły o jego popularności.

Jak dbać o blat kuchenny z onyksu?

Kamień onyksowy wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji. Należy unikać używania środków chemicznych i szorstkich gąbek, które mogą uszkodzić powierzchnię kamienia. W przypadku tłustych plam czy zabrudzeń należy sięgać po łagodne, nieżrące detergenty przeznaczone do kamieni szlachetnych. Dodatkowo, specjaliści z GRUPA EGA podpowiadają, że warto regularnie zadbać o impregnację blatu, która zabezpieczy onyks przed wnikaniem plam czy wilgoci.

Wybór onyksu na blat kuchenny zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu wnętrza. Onyks doskonale wpisuje się w aranżacje luksusowe, glamour czy nowoczesne. Warto zwrócić uwagę na to, że ten materiał może być trudniejszy w utrzymaniu czystości niż np. granit czy kompozyt, jednak dla wielu osób jego niepowtarzalny wygląd oraz elegancki charakter rekompensują te niedogodności.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Do jakiego stylu pasują gzymsy LED?
Komentarzy:0
brak ocen
Jak pielęgnować meble pikowane?
Komentarzy:0
brak ocen
Jak wybrać idealny zamek do drzwi drewnianych?
Komentarzy:0
brak ocen