Czy każdy chirurg to onkolog?

Czy każdy chirurg to onkolog?

brak ocen

Onkologia to bardzo ważny kierunek, wielokrotnie ratujący życie ludziom. Jeśli odpowiednio wcześnie zgłosisz się do lekarza, to masz spore szanse na wyzdrowienie. To bardzo dobra wiadomość dla każdego pacjenta, ale nie tylko. Pamiętaj, że Ciebie też to kiedyś może spotkać. Możesz na poważnie szukać pomocy u lekarza onkologa, więc doceń ten zawód. Jest to profesja niewdzięczna, jednakże bardzo potrzebna.

Zasady pracy jako chirurg onkolog

Chirurgia onkologiczna to dotychczas najskuteczniejsza metoda walce z nowotworami. Niestety jest to metoda inwazyjna i w wielu przypadkach ekstremalna. Często wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, których nie da się odratować. Niemniej jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się zwalczyć przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo względnie dużej efektywności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Czasami wystarczy tylko delikatna interwencja chirurga, w celu wzięcia wycinka zmiany skórnej. Stosuje się również zabiegi łagodzące, czyli paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, gdy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się ochronić pacjenta. Zabieg ma na celu dać komfort w ciężkim okresie.

Stopniowy i systematyczny rozwój medycyny dostarcza lekarzom coraz to nowe możliwości do walki o ludzkie życie bądź zdrowie. Dzięki temu możliwości, jakie może wykorzystać chirurg, znacząco się polepszyły. Jest to szczególnie istotne przy niezwykle trudnych i skomplikowanych operacjach, związanych ze sporą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane i skutkowały coraz bardziej pozytywnymi efektami.

Dzięki poznawaniu oraz zastosowaniu metod odtwórczych i metod rekonstrukcji powstały szanse na modelowanie coraz lepszych protez kostnych bądź naczyniowych. Protez, gdzie koryguje się niedostatki tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się z ostatecznością – amputacją.

Leczenie w poradni chirurgii onkologicznej

Dawniej wśród chorych panowało przeświadczenie, że wycinanie zmian nowotworowych jest szkodliwe, ponieważ cięcie guza w małej ilości powodowało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej kwestii dostatecznie rozwinięta, dlatego pozbywano się wyłącznie widocznej zmiany. Obecnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to kluczowa różnica rzutująca na sukces operacji chirurgicznych.

Niezwykle ważne jest szybkie reagowanie i podjęcie działań chirurgicznych w przypadku choroby nowotworowej. Odpowiednie monitorowanie i podjęcie leczenia w odpowiednim momencie może ochronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego oraz bezczynnie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore również nie powinny bagatelizować ani przeciągać konieczności leczenia. Im wcześniej profesjonaliści zajmą się nowotworem, tym większe szanse zyskuje chory.

Chirurg onkolog rozpoznaje nowotwór na podstawie badania histopatologicznego – próbki chorych tkanek albo na bazie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące odpowiedniej diagnozie oraz rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest dodatkowo biopsja celowana, wykonywana przy użyciu aparatu USG lub TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i dopiero poddawane badaniu. Ze zmian nieco większych i bardziej ukrytych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują także poza obszarem guza. W takim przypadku chirurg onkolog powinien zastosować immunoterapię lub chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zainfekowane miejsca znajdują się już poza działaniem lekarza oraz konieczne jest zastosowanie innych, mniej inwazyjnych środków.

Badania wykonywane w poradni chirurgii onkologicznej

Odporność psychiczna u chirurga onkologa jest kluczowa. To dzięki niej nie popadnie w kryzys czy problemy zdrowotne. Stykanie się każdego dnia z chorymi czy nawet umierającymi na raka ludźmi może niekorzystnie wpływać na ludzką psychikę. Również każdego dnia walczy z ogromnym zaangażowaniem o życie pacjenta, aby pomóc pokonać mu chorobę. Zabiegi, które wykonuje, obciążają go i sprawiają, że jest to ciężki kawałek chleba powszedniego.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Dieta redukcyjna a jedzenie śniadania
Komentarzy:0
brak ocen
Dlaczego warto mieć frytownicę beztłuszczową?
Komentarzy:0
brak ocen
Czy implanty stomatologiczne są dla każdego?
Komentarzy:0
brak ocen
Kawa Gourmet - cechy i zalety
Komentarzy:0
brak ocen